Türkiye Cumhuriyeti

Gence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Türkiye-Azerbaycan İlişkileri Konferansı, 10.11.2010

Konu :10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Türkiye-Azerbaycan İlişkileri Konferansı
Yer : Gence Devlet Üniversitesi, Senato Salonu
Tarih ve saat : 10 Kasım 2010, saat 10:00

Sayın Rektör Prof. Dr. Elman Memmedov,
Değerli öğretim üyeleri,
Sevgili öğrenciler,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği 10 Kasım 1938 tarihinin 72 nci yılı münasebetiyle düzenlenen bu konferansta aranızda olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.

Gence’nin en eski ve büyük Üniversitesi olan “Gence Devlet Üniversitesi”nin bu etkinliği düzenlemesini, aynı zamanda, Azerbaycan’ın “Umumi Milli Lideri” Haydar Aliyev’in “Bir Millet, İki Devlet” şeklindeki veciz sözüyle tespit edilmiş olan sarsılmaz bağlarımızın, duygudaşlığımızın, paylaştığımız ortak tarih ve değerlerimizin bir başka işareti olarak görmekteyim.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk Türkiye’nin Azerbaycan ile bağlarının ne denli güçlü olduğunu "Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir" sözleriyle açıklamıştır.

Hepimizin bildiği üzere, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri “dostluk” ve “iyi komşuluk” gibi kavramlara sığmayacak kadar önemlidir. O kadar ki, her iki ülke birbirlerinin sevincini ve kederini paylaşmaktadır. İki ülke halkları esasen bir bütünün, yani aynı milletin parçalarıdır. SSCB döneminde iki halk arasındaki ilişkiler hemen hemen kesilmiş olmakla beraber, gerek Türkiye Türkleri, gerekse Azerbaycan Türkleri sınırın öte tarafında aynı dili ve değerleri paylaştığı kardeşlerinin yaşadığını daima heyecanla hatırlamışlardır. 18 Ekim 1991 tarihinde Azerbaycan’ın bağımsızlığından sonra ikili ilişkilerimiz her alanda süratle gelişmiştir. İlişkilerimizin bugün ulaştığı seviye ile yetinmemiz söz konusu değildir. Nitekim, gelişmekte olan ilişkilerimiz her iki ülkenin dinamizm ve potansiyellerinden yeni bir sinerji yaratmıştır. Bunun da yarattığı ivme sayesinde iki ülke komşularına göre imrenilecek bir ilerleme içerisindedir.

Sözlerime son vermeden, eşsiz deha Mustafa Kemal Atatürk’e bugün, biz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bahşettiği özgür, onurlu, başı dik ve çağdaş insanlar olarak yaşama olanağı için huzurlarınızda şükranlarımı tekrarlamak isterim.

Teşekkür ederim.