Türkiye Cumhuriyeti

Gence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

“Bağımsızlığımızın 20 nci Yılı Haydar Aliyev ve Mustafa Kemal Atatürk” Konferansı, 16.05.2011

Konu : “Bağımsızlığımızın 20 nci Yılı Haydar Aliyev ve Mustafa Kemal Atatürk” Konferansı
Yer : Gence Devlet Üniversitesi
Tarih ve saat : 16 Mayıs 2011, saat 11:00

Sayın Rektör Prof. Dr. Elman Memmedov,
Değerli öğretim üyeleri,
Yeni Azerbaycan Partisi’nin Gence İl Başkanı Sayın İsrafil İsmayılov,
Sevgili öğrenciler,

Azerbaycan’ın bağımsızlığına kavuşmasının 20 nci yılında Azerbaycan’ın “Umumi Milli Lideri” Haydar Aliyev ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Azerbaycan ve Türkiye Türkleri’ne tarihin en zor dönemlerinde yaptıkları değerli ve eşsiz hizmetleri bir kere daha anmak ve minnet duygularımızı dile getirmek için “Gence Devlet Üniversitesi” tarafından düzenlenen bu konferansta bana sizlere hitap etme fırsatını veren değerli Rektör Prof. Dr. Memmedov başta olmak üzere bu konferansı düzenleyenlere teşekkür ederim.

Biraz sonra Üniversitenin Tarih Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yahya Süleymanov’un ve diğer tarihçilerin konuşmalarını dinlemek ve bu konuşmalardan yararlanmak üzere sözü fazla uzatmadan birkaç cümle ile Türk dünyasının tarihinde çok özel yer edinmiş bu kurucu devlet adamlarımıza, önderlerimize ilişkin duygu ve düşüncelerimi özetlemek isterim.

Azerbaycan Türkleri’nin arasından çıkan ve SSCB döneminde en yüksek ve önemli görevlere kadar gelebilen Haydar Aliyev’in, SSCB’nin dağıldığı günlerde devlet adamı olarak deneyimlerini kullanarak bağımsız Azerbaycan’ın kurulmasında vazgeçilmez hizmetleri olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüyle Türkiye Türkleri’nin yok olmanın eşiğine geldiği ve dünyanın en güçlü devletlerinin dört bir yandan saldırarak Türk’ün yurdunu işgal etmeye kalkıştığı bir dönemde, Atatürk, Türk Milletini yok olmaktan kurtarmıştır. Atatürk, Türk Milletinin bağımsız yaşama iradesinin simgesi olmanın ötesinde bir reformcu kimliğiyle de ülkenin modernizasyonunu gerçekleştirmiş ve çağdaş milletler arasında yer almasını sağlamıştır.

Tarih boyunca dünya Türkleri’nin yetiştirdiği büyük devlet adamları ve askerler az değildir. Atatürk ve Aliyev ise, kuşkusuz, onlar arasında müstesna bir yer işgal etmektedirler.

Teşekkür ederim.