Türkiye Cumhuriyeti

Gence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23.04.2013


Hanımefendiler,
Beyefendiler,
Değerli vatandaşlarım,
Sevgili çocuklar,

23 Nisan 1920 tarihi Türk ulusunun iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının "var olma-yok olma" savaşları içinde egemenliğini ilan ettiği tarihtir.

Büyük Atatürk, 23 Nisan 1924 tarihinde 23 Nisan gününün ulusal egemenlik bayramı olarak kutlanması kararını açıklamıştır. Bu tarihten beş yıl sonra 23 Nisan 1929 günü Atatürk bu günün "Çocuk Bayramı" olarak da kutlanması düşüncesini dile getirmekle bu bayramı çocuklara armağan etmiştir.

23 Nisan günü ilk defa 1929 yılında "Çocuk Bayramı" olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979 yılında ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu ulusal bayramımıza ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının konuğu olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünyada çoccuklarına bayram armağan eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir.

Bu bayram Türk ulusunun gönlünde bağımsızlık ve özgürlük iradesinin en önemli ifadesi olarak yer almıştır. "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" her yıl yurdumuzda ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde çeşitli etkinliklerle kutlanmakla ulusal birlik ve beraberliğimizin kenetlenmesine de hizmet etmektedir.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncesinde çocuklar ulusun geleceğidir. Onlara duyduğu güven ve büyük sevginin ifadesi olan bu bayram aynı zamanda kahramanlık, büyük başarılar, şanla ve gururla dolu tarihimizin yeni kuşaklarca da anlaşılmasına ve Türk devletinin ebediliğini sağlayacak çocuklarımızın Cumhuriyetimizin bekçileri olarak yetişmelerine de bir vesiledir.

Konuşmamı Ulu Önder Atatürk'ün bir sözüyle tamamlamak isterim: "Bütün dünya bilmelidir ki, artık bu devletin ve bu milletin başında hiç bir kuvvet yoktur , hiç bir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir."

Sevginin, kardeşiliğin, hoşgörünün ve barışın egemen olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusla Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepinize kutlu olsun.

Teşekkür ederim.