Türkiye Cumhuriyeti

Gence Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Gence Başkonsolosu olarak 1 Eylül 2014 tarihi itibariyle görevime başlamış bulunmaktayım. Modern dönemlerde Türk-Azeri kardeşliğinin ve Azerbaycan'ın temellerinin atıldığı Gence şehri ortak tarihimizde özel öneme sahiptir. 1918 yılında, Azerbaycan'ın imdadına yetişen Nuri Paşa komutasındaki "Kafkas İslam Ordusu"nun yardımıyla kurulan Azerbaycan Devleti'nin ilk merkezi Gence'de görev yapmak bizler için bir onur ve ayrıcalıktır.

“Tek millet, iki devlet”  şiarının doğruluğuna Gence’ye varışımızdan itibaren her vesileyle şahit oluyoruz. Bu kısa süre içerisinde bana ve aileme kucak açılması, Azeri kardeşlerimiz ile kaynaşabilmemiz bizdeki vatan hasretini de dindirmektedir.

Azerbaycan’ın “manevi başkenti” olarak nitelendirilen Gence’nin kelime manasının bir nazariyeye göre “hazine” anlamına gelmesi, Nizami Gencevi’nin beş büyük eserinin "beş hazine" (penc genj)  olarak bilinmesi, ipek yolu üzerindeki bu kadim çoğrafyanın bağrındaki zenginlikleri bize hatırlatmaktadır.  İmar faaliyetleriyle geçmişin tozunun silinmesine, Gence ve çevresindeki tarihi yerleşim yerlerinin eski ihtişamına yaraşır şekilde bezenmesine Türk firmalarının da katkıda bulunmasından ayrıca gurur duyuyoruz. Esasen, görev bölgemizdeki Batı Azerbaycan’ın 22 rayonunda bunun çeşitli numunelerini görmek mümkün olabilmektedir.

Bu uğurda Azerbaycan’ın kalkınmasına katkıda bulunan vatandaşlarımızı tebrik ediyor, kendilerini saygıyla selamlıyorum. Ülkelerimiz arasında ticari ve insani alakaların daha da artması gayemizdir. Bu amaçla, sizlerle bir araya gelerek, değerli görüşlerinizden istifade etmeyi sabırsızlıkla gözlüyorum.

Orhan Işık
Başkonsolos