Türkiye Cumhuriyeti

Gence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

THY'nın Gence'yi İstanbul'a bağlayan tarifeli uçak seferlerinin başlaması, 02.08.2012

Tarih : 02.08.2012, saat : 19:00, Yer : "Hotel Gence Ramada Plaza"

Elazığ Milletvekili Sayın Şuay Alpay,
Gence Vali Yardımcısı Sayın Rafiq Şafiyev,
THY Pazarlama ve Satış Başkanı Sayın Akif Konar,
Gence havalimanı Müdürü Sayın Beyler Necefov,
TUSİAB'ın değerli Başkanı,
Değerli medya mensupalrı,
Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Türk Hava Yollarının Gence'yi İstanbul'a bağlayan tarifeli yolcu taşımacılığına ilişkin seferlerinin 02 Ağustos 2012 günü başlamasıyla Türkiye ile Azerbaycan arasındaki inasni temasların artmasına katkıda bulunacak önemli bir proje daha hayata geçirilmiş olmaktadır. Bu gelişmeden dolayı Türkiye Cumhuriyeti'nin Gence'deki Başkonsolosu sıfatıyla en az sizler kadar büyük bir heyecan ve mutluluk içideyim.

Bu kararın alınmasında ve uygulamaya geçirilmesinde emeği geçenlere Başkonsolosluğum mensupları ve Başkonsolosluğumuz görev çevresi olan Batı Azerbaycan bölgesinde yaşayan Türk vatandaşları adına şükranlarımı sunarım.

Gence-İstanbul havayolu bağlantısının kurulması aynı zamanda Azerbaycan'ın yetiştirdiği değerli devlet adamı Haydar Aliyev'in "bir millet, iki devlet" ve ülkemizin kurucusu büyük Atatürk'ün "Azerbaycan'ın kederi bizim kederimiz, sevinci bizim sevincimizdir" sözleri doğrultusunda da ileri doğru atılmış bir adımdır.

THY'nın Avruppa'nın en iddialı ve dinamik havayolu şirketleri arasında ön saflarda yer alması, son yıllarda ardı ardına kalite ödülleri kazanması gözönüne alındığı zaman böylesine iddialı, saygın ve güçlü bir şirketin Gence bölgesine de hizmet verecek olması ayrıca bir kazanç olmuştur. THY'nın Gence seferleri iki ülke ilişkilerine turizm, ticaret, kültür başta olmak üzere çeşitli alanlarda ivme verecektir.

THY'nin Gence hattının açılışının Türkiye-Azerbaycan ilişkileri için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Teşekkür ederim.